Zdravý životný štýl bez diéty – ako si udržiavať postavu, no netrápiť sa jedlom?

Veľkým trendom súčasnosti je zdravá strava, vypracovaná postava a neustály pohyb. Nehovoríme, že to nie je pre telo prospešné a zdravé, no nie každý to uchopí za ten správny koniec. Hlavne ak ide do extrému – cvičí príliš často, jedlo obmedzí na minimum kalórií a rieši každé zhodené kilo. To vedie len k problémom so stravovaním a následným prejedaním. Ako si vypestovať zdravé stravovacie návyky bez toho, aby ste sa museli veľmi obmedzovať?

Zdravý životný štýl bez diéty – ako si udržiavať postavu, no netrápiť sa jedlom? (Foto: unsplash.com)

Berte jedlo ako palivo

Jedlo môže mať pre rôznych ľudí rôzny význam. Pre niektorých je to umenie. Jedlo si radi vychutnávajú, užívajú a radi skúšajú nové veci. Niektorí spájajú jedlo so svojimi emóciami. Svoje pocity odrážajú vo svojom jedálničku a problémy riešia jedlom. Ideálnym prístupom, ktorý odporúčame, je branie jedla ako palivo. „Jete preto aby ste žili alebo žijete preto, aby ste jedli?“ Odpoveďou by mala byť prvá možnosť.

Stravujte sa pravidelne. Pomôžu aj rôzne donášky, vybrať si viete aj zdravšie a ľahšie stráviteľné pokrmy ako sú šaláty, prípadne niektoré sendviče a bagety. Využite aj aktuálny zľavový kód na Bistro a objednávajte donáškou lacnejšie.

Zamyslite sa nad zložením jedla

Tento bod súvisí aj s tým predošlým. Zamyslite sa nad tým, z čoho sa jedlo skladá, aké má vitamíny a prospešné látky pre vaše telo. Snažte sa docieliť to, aby vaša strava bola dostatočne pestrá a aby ste z nej prijímali všetko, čo máte – bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny aj minerály. Zároveň by ste nemali rozdeľovať jedlo na dobré a zlé – skôr sa riaďte tým, že všetkého veľa škodí a keď jete s mierou biele pečivo alebo vyprážané jedlá, tak sa vám nič nestane.

Doprajte si

To, že si budete odopierať čokoládu, zmrzlinu alebo pizzu ničomu nepomôže. Docielite tým jedine to, že budete mať na tieto jedlá ešte väčšiu chuť. Pri konzumácií jedál, ktoré máte radi, no možno majú vyššiu kalorickú hodnotu, rozmýšľajte, čo vášmu telu dajú. Je to skôr pre potešenie duše a keď si dáte pizzu alebo zmrzlinu v optimálnom množstve, tak vám to môže len pomôcť. Samozrejme, treba si dopriať pár krát do týždňa a nejesť mastné a sladké jedlá od rána do večera.

Ak máte až príliš mlsný jazýček, pomôžu tabletky na chudnutie. Niektoré znižujú chuť do jedla, ďalšie pomôžu pri spaľovaní tukov.