Vplyv osvetlenia na nálady a emócie

Prirodzené svetlo, ale tiež správne umelé osvetlenie, je tým najprirodzenejším nástrojom na vytváranie nálad. Jeho nedostatok či nesprávne nasmerovanie v nás vzbudzuje smútok, pochmúrne myšlienky a často aj apatiu. Naopak, jeho dostatok vnáša do našich myslí pozitívne myšlienky, radosť a emócie šťastia. Vybrať tak vhodné osvetlenie pre naše domovy, kancelárie alebo obchodné priestory nie je len otázkou vkusu či dizajnu.

Vplyv osvetlenia na nálady a emócie

Vplyv osvetlenia na nálady a emócie (zdroj: komerčný článok)

Svetlo podnecujúce našu výkonnosť

Slnečné svetlo je pre zdravý vývoj človeka tým najprirodzenejším. Jediným problémom je, že väčšina našich činností sa preniesla z vonkajších priestorov do vnútorných. Ľudia už dávno prišli na to, že len dostatočne osvetlené kancelárie, obchody alebo aj spoločenské miestnosti motivujú ľudí k aktivite a kreativite. Pre tieto priestory je preto vhodné použiť lampy produkujúce studené biele svetlo s obsahom modrej zložky, ktoré výrazne zlepšuje pracovný výkon, produktivitu a vďaka nemu sa dokážeme oveľa lepšie koncentrovať na prácu. Vhodným rozmiestnením takýchto svietidiel je možné celkom verne napodobniť prirodzené slnečné svetlo. Avšak zabúdať netreba ani na rôzne doplnkové osvetlenie, napr. pracovnej plochy či stola.

Svetlo pre chvíle oddychu

Opakom denného osvetlenia je osvetlenie relaxačné. Rôzne druhy svietidiel, ktoré majú jedného spoločného menovateľa – svetlo teplej a tlmenej farby. Najideálnejším riešením sú lampy, pri ktorých je možné meniť intenzitu a farbu osvetlenia. Znamená to, že počas dňa imitujú slnečné svetlo v dostatočnej intenzite studenej bielej, a keď sa zvečerí, jednoducho prejdú zo studených tónov do príjemný teplých. Práve tento typ osvetlenia je nám prirodzený a pomáha nášmu telu a mysli regenerovať po dlhom a namáhavom dni. Teplé osvetlenie zároveň nebráni tvorbe melatonínu, ktorý je podmienkou pre zdravý a pokojný spánok.

Svetlo zohráva v našom živote dôležitejšiu úlohu, než sme si veľakrát ochotní priznať. Pri kúpe svietidiel niekedy zohľadňujeme viac cenu či dizajn ako jeho kvalitu. V súčasnej ponuke je však možné oboje. Myslime na to vo chvíľach, keď sa rozhodneme pre nové svetlo do obývačky či na písací stôl.

Komerčný článok