Aj mamičky môžu vyhorieť – čo je toho jasným signálom?

Materstvo je údajne to najprirodzenejšie povolanie, v ktorom vám postačí intuícia. Mnohé mamičky by mohli odporovať a mnohé by tomuto tvrdeniu možno dali za pravdu, každopádne všetky by sa zhodli na tom, že materstvo určite jednoduché nie je. Syndróm vyhorenia v zamestnaní nie je v súčasnosti ničím výnimočným – ale vedeli ste, že niečo podobné existuje aj v materstve?

Aj mamičky môžu vyhorieť – čo je toho jasným signálom?

(zdroj: unsplash.com)

Perfekcionistky, ktoré nespávajú

Byť vyhorená a denno-denne sa starať o malé dieťa je naozaj hrozné. Je preto dôležité, aby si mamičky, ktoré túto diagnózu majú, uvedomili, že niečo nie je v poriadku a začali situáciu riešiť. Ako zistíte, že ste vyhorená? Signalizuje to niekoľko príznakov. Aj v materstve musíte denno-denne plniť mnoho úloh, a tak sa bežne stáva, že večer zaspávate s vedomím, že ste niečo nestihli splniť. Ak kvôli tomu nemôžete normálne spávať, je to prvý príznak vyhorenia. Druhým príznakom je to, že máte pocit, že musíte byť stále dokonalá a každý neúspech vás dokáže poriadne rozrušiť.

Začiatok alkoholizmu?

Vyhorené mamičky majú častokrát problém aj s udržaním emócií na uzde. Možno sa aj vám stáva, že bez príčiny na svojich blízkych a okolie vyletíte. Stresujúce situácie, ktoré totiž zažívate s deťmi, si na nich ani nikde inde nevybijete a zostávajú vo vás. Dáte si vždy po tom, čo uložíte deti, pohár vínka, pri ktorom po celom dni zrelaxujete a vyčistíte si hlavu? Nemusí to byť problém. Do momentu, kým sa na tento moment popíjania vínka nezačnete fixovať tak, že naňho celý deň myslíte. Najhorším a najvážnejším príznakom vyhorenia je, ak začnete myslieť na to, že ste deti vôbec nemali mať, cítite sa nedocenená a ľutujete, že ste kvôli nim nebudovali radšej kariéru.

Stále musíte mať čas iba pre seba

Ak ste už vyhorenie identifikovali, existuje viacero spôsobov, ako si pomôcť. Skúste sa napríklad obrátiť na nejakú ďalšiu mamičku. Ten, kto sa dokáže vcítiť do vašej situácie a podporiť vás, hoci len cez telefón, vám môže pomôcť možno viac, než si myslíte. Dôležité je nepoddať sa vyhoreniu, uvedomiť si jeho príznaky a ak na vás už prídu čierne myšlienky, naplánujte si cez deň také činnosti, aby ste sa im nemali kedy venovať. Pokojne si vybehnite s kamarátkou uprostred dňa do mesta na kávu, ako kedysi. Starostlivosť o deti by predsa nemala byť iba na vás a ak ste aj slobodná mamička, určite sa nájde niekto z príbuzných alebo známych, kto vám dieťa ochotne na nejaký čas postráži, aby ste sa mohli venovať aj sama sebe.